Linki

Stypendia

CEE

Pierwszy sukces sportowy LKS „Wolni” Kłaj na Ukrainie

Od 6 do 8 sierpnia 2010 roku Klub Sportowy „Wolni Kłaj ” oraz „Piłkarz” Podłęże byli gośćmi zaprzyjaźnionego klubu sportowego FC „Obroszyn” z miejscowości Obroszyno z Obwodu Lwowskiego z którym drużyna z Kłaja utrzymuje od 4 lat przyjacielskie stosunki i rozwija współpracę międzynarodową w dziedzinie sportu i turystyki pomiędzy Gminą Kłaj i Gminą Obroszyno.

W sobotę 7 sierpnia 2010 r. w samo południe przybyliśmy do Obroszyna. Pojawienie się autokaru na zagranicznych numerach jak zawsze wzbudziło olbrzymią sensację w śród miejscowych mieszkańców i choć wszyscy na długo przed naszym przyjazdem żyli organizacją turnieju to jednak, jak co roku, nasz przyjazd i bezpośredni kontakt z naszą młodzieżą przyjęli z wielką owacją. Na Ukraińskiej ziemi w Obroszynie przywitał nas prezes FK „Obroszyn” Wolodymyr Derkacz oraz działacz FK Obroszyn Jura Ilczuk, którzy pełnili funkcję gospodarza turnieju i reprezentowali miejscową społeczność. Turniej drużyn seniorów z udziałem 4 drużyn rozgrywano systemem pucharowym.

Pierwsze w szranki stanęły drużyny „Szlachowyk” II Zapytiw i „Piłkarz” Podłęże, zmaganie tych drużyn zakończyło się zwycięstwem „Piłkarza” 2 : 1. W drugim eliminacyjnym meczu stanęły naprzeciw siebie drużyny FK „Obroszyn” i KS „Wolni” Kłaj . Jak zwykle od lat obie zaprzyjaźnione drużyny toczyły z sobą zacięty pojedynek, który po 90 minutach gry nie przyniósł rozstrzygnięcia. Mecz w regulaminowym czasie gry zakończył się wynikiem 0 : 0. Również pierwsza seria rzutów karnych nie przyniosła rozstrzygnięcia, dopiero w drugiej serii „Wolni” Kłaj zdołali zwyciężyć 7 : 6 dzięki wspaniałej postawie bramkarza Piotra Banasiaka, który obronił dwa rzuty karne. Browooo Banan’!!!, słychać było okrzyki wiernych kibiców z Kłaja, którzy przyjechali dopingować swoją drużynę.

W półfinałowym meczu spotkały się dwie ukraińskie drużyny FK „Obroszyn” i „Szlachowyk” II, po 90 minutach rywalizacji mecz zakończył się wynikiem 2 : 2. Po rzutach karnych rywalizację wygrała drużyna gospodarzy 4 : 3 zapewniając sobie tym samym trzecie miejsce w turnieju.

W ostatnim meczu finałowym stanęły naprzeciw siebie dwie drużyny z Polski: „Wolni” Kłaj i „Piłkarz” Podłęże. Po 40 minutach gry 1: 0 prowadził „Piłkarz” Podłęże ale przy głośnym dopingu ze strony gospodarzy turnieju ( kibiców Obroszyna), którzy kibicowali naszym zawodnikom „Wolni” zdołali wyrównać stan rywalizacji na 1:1, na 10 minut przed końcowym gwizdkiem. Emocje sięgnęły zenitu, gdy do rywalizacji stanęli bramkarze i czołowi snajperzy obu drużyn, również tym razem pierwsza seria rzutów karnych nie przyniosła rozstrzygnięcia (3:3) dopiero w drugiej serii dzięki wspaniałej postawie bramkarza „Wolni” wygrali 5:4 zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w turnieju. W całym turnieju miłym akcentem był koncert zespołu wokalnego, który umilał widzom chwile przerwy pomiędzy meczami. Na zakończenie turnieju prezes FK Obroszyn podziękował wszystkim zawodnikom turnieju za sportową rywalizację oraz wręczył okazałe puchary i okolicznościowe medale, również my jako goście podziękowaliśmy gospodarzom turnieju za wspaniałą gościnę wręczając na ręce przedstawicieli Klubu sprzęt sportowy i koszulki upamiętniające ten turniej oraz klubowe kalendarze.

Zarząd LKS „Wolni” Kłaj serdecznie dziękuje UG w Kłaju za wsparcie finansowe przy realizacji powyższego zadania.