Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Sierpień 2023 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Koty, Psy, Konie i My

Koty, Psy, Konie i My

W niedzielę 18.10.2009 w ogrodach zamkowych i na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się Pierwsze Niepołomickie Spotkanie pod hasłem ”Koty, Psy , Konie i My”.

KOTY i PSY, to zwierzęta, które los w sposób szczególny związał z człowiekiem. Spośród innych zwierząt to właśnie koty i psy kojarzą nam się z określeniem „zwierzęta towarzyszące”, chociaż towarzyszącym zwierzęciem może być w istocie przedstawiciel każdego gatunku, jeśli tylko trafi na „swojego” człowieka, który zobaczy w zwierzaku przyjaciela i jak przyjaciela będzie go traktował. Znane są przypadki przyjaźni człowieka z myszą, wilkiem, delfinem, długo można wymieniać znane przykłady, które są nagłaśniane dla swej wyjątkowości, ale najczęściej to raczej psy i koty są naszymi domownikami. Tym właśnie zwierzętom towarzyszącym nam w naszym coraz bardziej „zabieganym” świecie wieku XXI, a także koniom, które mają - szczególnie w polskiej tradycji ważne miejsce - chcemy poświęcić Pierwsze Niepołomickie Spotkanie ”Koty, Psy, Konie i My”. Spojrzymy na te zwierzęta oczyma mistrzów polskiego malarstwa oglądając w Niepołomickim Królewskim Zamku wspaniałe ich dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Posłuchamy ilustrowanych prezentacjami fotograficznymi historii, często bardzo dramatycznych , opowiadających o losach zwierząt, które trafiły , nieraz po wręcz tragicznych przeżyciach, do schroniska, gdzie odnalazł je człowiek, ten jeden właściwy, który nie zawahał się dać odszukanemu tam zwierzakowi, często niemłodemu już i wcale niepięknemu, dom i przyjaźń. Pokażemy tych ludzi, którzy podzielą się swą refleksją w programie pt. ”Mam przyjaciela ze schroniska” . Odbędzie się też spektakl w wykonaniu aktorów scen krakowskich oparty o teksty poświęcone zwierzętom, a szczególnie psom i kotom. Lekarze weterynarii udzielać będą w czasie spotkania bezpłatnych porad , a dzieci i młodzież zaprosimy do udziału w licznych konkursach. Będzie też aukcja dzieł sztuki współczesnej , dochód z której przeznaczony zostanie na cele zwierząt znajdujących się aktualnie w potrzebie, będzie też zbiórka karmy i wiele stoisk z atrakcjami. To wszystko będzie się działo dlatego, że los związał zwierzęta towarzyszące z człowiekiem „na dobre i na złe”. Niestety tego „na złe” jest ciągle jeszcze zbyt wiele. Człowiek często zawodzi swoich przyjaciół. Zapomina, że zwierzę to nie przedmiot, nie hobby służące rozrywce ale, że ze zwierzęciem, które znajdzie się w naszej bliskości wiąże się zawsze wielka odpowiedzialność. Zwierzęta-nasi domownicy pomagają wychować dzieci na społecznych, pełnych empatii ludzi, pomagają chorym przez zajęcia dogo i hipoterapii, pozostają czasem naszym jedynym przyjacielem w starości. Dlatego w programie uczestniczyć będą artyści : muzycy, aktorzy, tancerze, którzy chcą w ten sposób pomóc zwierzętom, z różnych przyczyn tej pomocy człowieka potrzebującym. Będą uczestniczyć wolontariusze pracujący na rzecz pomocy zwierzętom , pokazując psy, koty i konie, które szukają nowych , dobrych domów. Będą uczestniczyć ludzie, którzy wiedzą, że pomoc dla zwierząt i działania na rzecz humanitarnego ich traktowania to standard dla zachowań człowieka XXI wieku.

Spotkanie, które objął patronatem Prezydent Miasta i Gminy Niepołomice oraz TVP Oddział w Krakowie dopomogła przygotować Fundacja Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Program spotkania realizowany będzie w godzinach od 11.00 do 19.00.

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: