Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Sierpień 2023 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

150-lecie urodzin Jana Świętka

150-lecie urodzin Jana Świętka

W dniu 4 października 2009 w Targowisku odbyły się obchody 150-lecia urodzin etnografa Jana Świętka. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kaplicy w Targowisku, następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą wmurowaną w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Targowisku

"Jan Świętek urodził się w Targowisku w 1959 roku i tu spędził dzieciństwo oraz młodość. Obserwacje poczynione w tamtym czasie, a także swoje późniejsze, podejmowane z potrzeby serca badania ludoznawcze, zawarł w monograficznyn dziele "Lud Nadrabski. Obraz etnograficzny (od Gdowa po Bochnię)" oraz w jego uzupełnieniu "Zwyczaje i pojęcia prawne ludu nadrabskiego". ("Od Gdowa po Bochnię - savoir-vivre znad Raby" .Targowisko 2009).

Podczas sesji, zebrani mieli możliwość wysłuchania referatów: "Galicja i Kraków w czasach Jana Świętka " - wygłoszonego przez dr Grzegorza Nieć z Wyższej Szkoły Zarządzania w Krakowie, " Z pod strzechy chłopskiej" - wygłoszonego przez mgr Magdalenę Dolińską z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz "Ludoznawca znad Raby" - wygłoszonego przez mgr Iwonę Zawadzką z Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

Uroczystości uświetniły dodatkowo scenki teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolenej obrazujące życie wsi galicyjskiej w czasach, kiedy żył Jan Świętek: "W szkole w Targowisku", "Kupno konia", "W rodzinie dawnej i dziś". W czasie przerwy - z eksponatami z czasów Jan Świętka -zgromadzonymi w izbie regionalnej, konkurował bogato zastawiony potrawami regionalnymi stół, który wzbudził w uczestnikach obchodów jubileuszowych duże zainteresowanie.

Na zakończenie imprezy obejrzano występy Zespołu Pieśni i Tańca "Siedlecanie" Zadanie zostalo dofinansowane ze środków Powiatu Wielickiego.

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: