Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Europejski Festyn

Europejski Festyn

W krakowskim „Żaczku” odbył się zorganizowany po raz pierwszy przez Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków Festyn Funduszy Europejskich. Poprzez hasło projektu: „Dotacje są dla ludzi”, organizatorzy zachęcali studentów i mieszkańców Krakowa do aplikowania o środki z funduszy strukturalnych oraz propagowali wiedzę na temat dotacji. Powiat Wielicki reprezentował na nim starosta Jacek Juszkiewicz.


Projekt Festyn Funduszy Europejskich był skierowany do studentów i mieszkańców Krakowa, którzy bardzo licznie pojawili się w „Żaczku”. Jego ideą było połączenie konferencji naukowej i imprezy plenerowej. Na początku obyły się wykłady otwarte. Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie wybitnych ekspertów z krakowskich instytucji zajmujących się funduszami unijnymi.
Pierwszy wykład poprowadziła Anna Florczyk z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A, która przedstawiła zasady programu: „Zostań Małopolskim Przedsiębiorcą”. Kolejnym prelegentem była Zofia Gródek z Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, która przybliżyła słuchaczom tematykę innowacji, ich rolę i znaczenie. Po niej głos zabrał Paweł Moń z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu, który zaprezentował profesjonalnie przygotowany biznesplan. Na koniec Kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki, dr Stanisław Kowalski, przedstawił rolę Unii Europejskiej i jej funduszy w innym aspekcie edukacyjnym.
Równolegle do odbywającej się konferencji, ekspert z MARR Paweł Szostak, prowadził indywidualne konsultacje z osobami, które chciały złożyć wniosek o dotacje unijne i udzielał praktycznych porad i wskazówek w tym temacie. Zainteresowanie tą formą uzyskania informacji było tak duże, że konsultacje trwały znacznie dłużej, niż zakładał to plan festynu.
Partnerem Festynu Funduszy Europejskich było Starostwo Powiatowe w Wieliczce, ze starostą Jackiem Juszkiewiczem na czele, który wspierał i pomagał organizatorom m. in. w promocji wydarzenia w powiecie wielickim. Patronat honorowy nad projektem objął J.M. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karol Musioł oraz J.M. Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.
Festyn nie byłby prawdziwym festynem, gdyby nie loteria, której nagrodami były prezenty ufundowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Dodatkowo odbył się cieszący się wielką popularnością konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, którego główną nagrodą był kupon 50% zniżki na kurs językowy w Szkole Językowej „Poliglota”.
W kwietniu organizatorzy przeprowadzili wśród studentów konkurs na wirtualne stworzenie przedsiębiorstwa z wykorzystaniem funduszy unijnych. Główną nagrodą w nim był wyjazd studyjny do Strasburga ufundowany przez Biuro Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Adama Bielana.
Ponadto każdy, kto pojawił się na Festynie, mógł zagrać w pierwszą w Polsce grę planszową o tematyce funduszy unijnych, wymyśloną przez twórców Festynu. Taka forma promocji wiedzy o dotacjach cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Organizatorzy zadbali również o podniebienie słuchaczy, serwując im festynowe przysmaki.

AP

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: