Zamknij X
                           
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Wrzesień 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Wielickie Monachium

Wielickie Monachium

Organizowane przez Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Monachium obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja miały w tym roku wyjątkową oprawę. Stało się to za sprawą Powiatu Wielickiego, który był współorganizatorem uroczystości.Zebranych w ogrodach konsulatu ponad 500 gości, wśród których byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentu bawarskiego, tamtejszych władz samorządowych i biznesu, a także środowisk polonijnych, powitała konsul generalna RP w Monachium Elżbieta Sobótka.
Po niej głos zabrał starosta wielicki Jacek Juszkiewicz, który w swoim wystąpieniu nawiązał do uchwalonej w 1791 roku konstytucji. - W wielu miejscach w kraju, a także poza jego granicami, o czym przekonuje to wydarzenie, odbywają się w tych dniach uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Towarzyszy im wiele imprez o charakterze kulturalnymi i sportowym. Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik – a mianowicie patriotyzm, który widać choćby w odświętnie udekorowanych instytucjach i domach prywatnych. To znak, że poczucie więzi narodowej istnieje. I jest to niewątpliwy powód do dumy. Bądźmy zatem patriotami, bo czas patriotów nigdy się nie kończy – podkreślił Jacek Juszkiewicz.
Starosta odniósł się również do partnerstwa, jakie istnieje pomiędzy powiatami wielickim i monachijskim. - Zmiany ustrojowe, które dokonały się w Europie pod koniec lat 80 ubiegłego stulecia, otworzyły przed jednostkami samorządu terytorialnego możliwość współpracy z partnerami zagranicznymi. Dzięki temu mogło dość do podpisania porozumienia o partnerstwie pomiędzy naszymi powiatami. Dzisiaj skutkuje ono owocną współpracą na wielu płaszczyznach. Patrząc z tej perspektywy widać pozytywne aspekty podjętej przed laty decyzji. Mimo iż spotykamy się w Konsulacie RP przy okazji święta narodowego, jest to jednocześnie spotkanie partnerskich samorządów – powiedział Jacek Juszkiewicz, który przedstawił członków delegacji. W jej skład weszli: przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Bobowski, wicestarosta Mirosław Mrozowski, sekretarz powiatu Michał Roehlich, a także szefowie gmin: burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik, zastępca burmistrza Wieliczki Henryk Gawor, wójtowie: Gminy Kłaj Jan Majerz oraz Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
W prezentacji powiatu wielickiego uczestniczyło Niepołomickie Bractwo Rycerskie, którego rycerze i damy przedstawili dawne zwyczaje dworskie oraz poprowadzili warsztaty. Kopalnię soli w Wieliczce reprezentował górnik-rzeźbiarz Juliusz Chimiak. Pokaz rzeźbienia w soli, wystawa solnych rzeźb oraz bryłki solne cieszyły się dużym powodzeniem wśród odwiedzających stoisko kopalni. Smakiem tradycyjnej polskiej kuchni kusiło Koło Gospodyń Wiejskich z Niegowici, które wśród przygotowanych do degustacji potraw miało podpłomyk plebański z cebulą. - To przysmak ks. Karola Wojtyły jeszcze z czasów kiedy był wikarym w Niegowici, i przygotowywany wg receptury od 100 lat – tłumaczyła Maria Mleczko. Natomiast o stronę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta „Podstolice”. Zespół kierowany przez Stanisława Gawora wykonał nie tylko hymny Polski, Bawarii i Unii Europejskiej, ale także melodie tańców, jak choćby poloneza, do którego poprowadzili konsul Elżbieta Sobótka i starosta Jacek Juszkiewcz oraz popularne przeboje zespołu Abba.
- Polacy, gdy to zobaczyli, poczuli się na nowo Polakami – to jedna z wielu opinii dotyczących uroczystości w konsulacie. – Powiat Wielicki zaprezentował się z jak najlepszej strony, co podkreślali zarówno gospodarze, jak również zaproszeni goście. Jest to ważne, ponieważ z powiatem monachijskim łączy nas partnerstwo oraz projekty, które zamierzamy wspólnie realizować – posumował starosta Jacek Juszkiewicz.

BP

                              
 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: