Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Zespół samokształceniowy

Zespół samokształceniowy

„Praca z dziećmi nie zawsze jest rezultatem autentycznego wyboru, czasami bywa życiową koniecznością. Z dziećmi pracują różni wychowawcy, i ci dobrzy, i ci źli. Jedni i drudzy decydują o jakości dzieciństwa kilkunastu tysięcy dzieci w naszym kraju” - słowa te przyświecają powołanemu z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce Zespołowi Samokształceniowemu, w skład którego wchodzą wychowawcy, pedagodzy i psychologowie pracujący z dziećmi i młodzieżą w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu wielickiego.


Począwszy od stycznia br. comiesięczne spotkania zespołu odbywają się w innej placówce opiekuńczo- wychowawczej. – Ich celem jest wzajemne poznanie się kadry pedagogicznej, a także zaznajomienie się ze specyfiką działalności poszczególnych placówek – wyjaśnia Anna Szymska z PCPR.
Ponadto uczestnicy spotkań udoskonalają swój warsztat pracy, poznają nowe metody i formy pracy z dziećmi i młodzieżą, nabywają umiejętności lepszego rozumienia dynamiki funkcjonowania dzieci i młodzieży, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach i wiele innych. Obok nich członkowie zespołu poznają specyfikę działalności wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych w powiecie wielickim (Domu Dziecka w Pawlikowicach, ponadgminnych placówek typu wsparcia dziennego w Wieliczce, Niepołomicach, Szarowie, Zagórzanach i Zabłociu).
- Zespół stanowi także swoistą grupę wsparcia. W końcu spotykają się w nim ludzie o podobnych problemach zawodowych, doświadczeniu, zainteresowaniach czy pasjach. Może też stąd również i jego popularność. Ważne jest to, że grupa nie jest ograniczona czasem, miejscem ani formą, no i też nic nie kosztuje – dodaje Anna Szymska. Przesądzają o tym cechy zespołu, do których należy: jednorodność (składa się on z osób o podobnym doświadczeniu zawodowym i podobnych problemach), dążenie do wspólnego celu (udoskonalanie warsztatu pracy) oraz opieranie się na członkach grupy, ich wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu.
- Tajemnica skuteczności oddziaływań Zespołu Samokształceniowego polega między innymi na tym, że jest on źródłem, często niewymiernych, korzyści dla osób, które go tworzą. Umożliwia im bowiem: poszerzanie wiedzy o wspólnym problemie i uzyskanie pomocy w jego lepszym zrozumieniu, emocjonalne oraz społeczne oparcie, które ułatwia opanowanie urazu będącego skutkiem zaistniałego problemu, zapanowanie nad losem, dzięki wzajemnemu wspieraniu się i zaspokajaniu zbliżonych potrzeb oraz wskutek akceptacji problemu, a także rozbudzenie własnych możliwości pedagogicznych poprzez poznanie i przyswojenie sposobów, jakie wykorzystują inni członkowie grupy w radzeniu sobie z określonym problemem – twierdzą pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

BP

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: