Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Sms w akcji

Sms w akcji

Starostwo Powiatowe w Wieliczce wprowadziło nową formę komunikacji z mieszkańcami. Osoby składające wnioski w urzędzie mają możliwość uzyskania informacji o terminie odbioru decyzji bądź stopniu zaawansowania załatwianej sprawy czy też konieczności uzupełnienia pojawiających się niekiedy we wnioskach braków.


Procedura jest prosta. Przy składaniu wniosku i wprowadzaniu danych do systemu mieszkaniec może wyrazić zgodę na powiadamianie za pomocą sms’a. W tym celu konieczne jest podpisanie specjalnej deklaracji, która otwiera możliwość otrzymywania informacji tekstowej na telefon komórkowy dotyczącej załatwianej sprawy.
Ten nowatorski sposób relacji pomiędzy urzędnikiem a mieszkańcem został wprowadzony na razie w trzech wydziałach: Komunikacji i Transportu, Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami. – Są to wydziały, w których ilość wpływających wniosków jest największa. Uruchomienie powiadamiania sms’owego jest kolejnym działaniem poprawiającym efektywność ich pracy. Ale nie tylko. W wielu przypadkach chodzi np. o drobne uzupełnienia w dokumentacji. Wysyłanie wezwań pocztą wydłuża z jednej strony czas, z drugiej zaś zupełnie niepotrzebnie generuje koszty.
Należy wiedzieć, że usprawnia ono kontakt z mieszkańcami, nie zastępuje jednak procedury załatwiania sprawy wynikającej z Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Innymi słowy, nie ma zastosowania w każdej sytuacji i nie eliminuje tradycyjnej korespondencji – wyjaśnia wicestarosta Mirosław Mrozowski.
Wprowadzenie tego typu powiadamiania stało się możliwe dzięki przygotowaniu przez informatyków Starostwa Powiatowego w Wieliczce platformy pn. BOU Center i wykupieniu u operatora sieci komórkowej usługi multiinfo. – Sama platforma to wewnętrzny system informatyczny, który usprawnia pracę w urzędzie. Stanowi on podstawę do elektronicznego obiegu dokumentów, jak choćby zgłaszania z poszczególnych wydziałów zapotrzebowania na materiały biurowe, planowanych urlopów, tworzenia umów i zamówień czy wyliczenia faktur. Na niej powstaną elektroniczne dzienniki podawcze i obsługa poczty tradycyjnej – tłumaczy informatyk Hubert Makowski.
Wprawdzie BOU Center związane jest z wewnętrzną pracą urzędu, niemniej celem ostatecznym jest optymalizacja procedur wewnętrznych urzędu i skrócenie czasu oczekiwania mieszkańca na decyzje i postanowienia administracji Starostwa. - Urząd i obowiązujące urzędników procedury mogą mieć przyjazny charakter pod jednym warunkiem – wszystkie pomysły i działania wewnętrzne nakierowane muszą być na dobro i wygodę mieszkańca, a w Starostwie Powiatowym w Wieliczce to obowiązujący standard – podsumowuje Mirosław Mrozowski.

BP

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: