Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Wrzesień 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

F e r i e 2009

F e r i e 2009

Ferie zimowe to okres, w którym częściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Sprzyja temu brak obowiązkowych zajęć szkolnych, brak właściwej opieki ze strony rodziców czy też niedostateczna opieka ze strony organizatorów zimowego wypoczynku. Dlatego policjanci z Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz podległych komisariatów przystąpili do działań „FERIE 2009”.


Podstawowym zadaniem Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Tym bardziej staje się to istotne podczas trwania ferii zimowych. Mając na uwadze minimalizowanie potencjalnych zagrożeń, jak też potrzebę przeciwdziałania patologiom oraz zapewnienie turystom bezpiecznego wypoczynku, działania kontrolne prewencyjno-profilaktyczne podejmowane są podczas trwania ferii nie tylko w terminie przewidzianym dla województwa małopolskiego, ale również wyznaczonych dla innych regionów kraju. tj w okresie od 17 stycznia do 1 marca 2009r.
Głównym celem działania jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego. Szczególną uwagę skierowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży zarówno w ruchu drogowym, jak też w zakresie bezpieczeństwa osobistego. Działania te ukierunkowane są również na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń.
W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zostaną podjęte działania:
1). Zapewniające bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym na głównych drogach tranzytowych,
2).Wzmożony zostanie nadzór nad ruchem drogowym poprzez nasilenie kontroli uczestników ruchu a w szczególności w zakresie:
- stanu trzeźwości kierujących, w tym autobusami oraz innych uczestników ruchu;
- stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, między innymi:
▪ prawidłowego oznakowania i wyposażenia autobusów przewożących dzieci i młodzież na ferie zimowe;
▪ prawidłowego oświetlenia pojazdów;
▪ zwrócenia uwagi na stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy;
- prawidłowy dobór miejsc postoju w czasie podróży;
- właściwego załadunku sprzętu narciarskiego oraz bagaży;
- przestrzegania ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, przez kierujących autobusami przewożącymi zorganizowane grupy turystów (przede wszystkim dzieci i młodzieży);
- sposobu przewożenia dzieci przez kierujących samochodami osobowymi (w świetle przepisu art. 39 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym);
- wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza:
▪ niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych i atmosferycznych;
▪ nieprawidłowego wyprzedzania;
▪ używania oświetlenia zewnętrznego niezgodnie z obowiązującymi przepisami;
- w działaniach kontrolnych podejmą współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego;
- Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego/ Komendanci Komisariatów Policji nawiążą ścisłą współpracę z organami zarządzającymi drogami
3). Zostaną przeprowadzone działania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi i młodzieżą , także z rodzicami i opiekunami. W ramach tych działań zostanie poruszony temat z zakresu: bezpieczeństwa w podróży, zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń związanych z narkomanią ,alkoholizmem, a także ucieczkami z domu i innymi zjawiskami patologicznymi.

W przypadku jakichkolwiek naruszeń przepisów prawa zgłoszenia oraz ewentualne uwagi należy kierować na numer telefonu 997, 112 oraz do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, tel. 012 289 12 11.

BZ

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: