Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Spotkanie partnerskich samorządów

Spotkanie partnerskich samorządów

Na zaproszenie starosty monachijskiego Johanny Rumschöttel w Monachium gościli członkowie Rady Powiatu Wielickiego, szefowie gmin, przedstawiciele rad miejskich i gminnych, a także policji i straży pożarnej. Wizyta miała charakter roboczy i przebiegała pod znakiem wymiany doświadczeń.


W pierwszym jej dniu radni zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego w Monachium, spełniającego rolę organu Republiki Bawarii odpowiedzialnego za wykonywanie zadań samorządowych w szczególności w zakresie administracji władzy publicznej. Zgodnie z przyjętymi założeniami wizyty reprezentacje samorządów powiatów monachijskiego i wielickiego pracowały w grupach roboczych, które dotyczyły: młodzieży, edukacji i sportu, środowiska naturalnego oraz gospodarki. Oprócz wymiany informacji na temat realizacji poszczególnych zadań w zakresie administracji publicznej goście z Polski odwiedzili Gimnazjum im. Lise Meitner oraz Zakłady Geotermalne w miejscowości Unterhaching.
Następny dzień stanowił kontynuację dyskusji w zespołach zakończonych wizytą w Bawarskiej Izbie Gospodarczej oraz Bawarskiej Akademii Nauk w miejscowości Garching. W drodze uczestnicy mieli okazję podziwiać obszar chroniony ze względu na faunę i florę. W programie, który miał na celu przybliżenie dorobku kulturalnego powiatu
monachijskiego, delegacja z Wieliczki zwiedzia Starą Pinakotekę w Monachium oraz Muzeum Kultury Ludowej w miejscowości Aying. Wizytę zakończono złożeniem wieńca pod ścianą straceń w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau gdzie wśród ofiar znalazło się ponad 2 tysiące Polaków min. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wizyta samorządowców z powiatu wielickiego w powiecie monachijskim odbyła się w ramach współpracy partnerskiej obu powiatów. Jej efektem było złożenie deklaracji dotyczącej realizacji wspólnych projektów, związanych między innymi ze wznowieniem współpracy młodzieżowych rad powiatów wielickiego i monachijskiego, wymianą doświadczeń i wiedzy na temat metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, jak również organizacją międzynarodowego forum gospodarczego.
Ostatni z tematów poruszany był podczas spotkania z przedsiębiorcami w Bawarskiej Izbie Gospodarczej. Z kolei wizyta u konsul generalnej RP w Bawarii Elżbiety Sobótki, którą złożyli starosta wielicki Jacek Juszkiewicz i przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego poświęcona była omówieniu współpracy polsko-niemieckiej w kontekście budowy w powiecie monachijskim Domu Porozumienia Młodzieży „Pod Wieżą” i roli konsulatu w promocji powiatu wielickiego w Bawarii, jak również we wspólnych przedsięwzięciach wielicko-bawarskich.

AZ

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: