Zamknij X
       
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Jesienią o literaturze

Jesienią o literaturze

Krystyna Konecka, Wacław Buryła, Wojciech Kawiński oraz Wojciech Piotrowicz byli bohaterami spotkania poetyckiego, które odbyło się w auli Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Gospodarzem imprezy zorganizowanej w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.


Spotkanie z młodzieżą rozpoczął ks. Wacław Buryła, który zwrócił uwagę na właściwą dla poetów wrażliwość i zdolność zachwycania się pięknem otaczającego świata. Po nim o swojej twórczości i sposobie postrzegania rzeczywistości opowiadali: podróżniczka, reporterka i poetka Krystyna Konecka, recenzent, publicysta i poeta Wojciech Kawiński oraz pochodzący z Wilna poeta Wojciech Piotrowicz. - Młodzież miała okazję poznać nie tylko dorobek literacki poetów, ale także wziąć udział w swoistej lekcji historii, literatury i kultury. Twórcy bowiem czytali wiersze, jak również mówili o swoim życiu, ciekawych miejscach, kulturze oraz innych poetach - twierdzi dyrektor biblioteki Agata Czarnota-Bajorek.
Jesień Literacka należy prestiżowych małopolskich wydarzeń kulturalnych, w którym uczestniczy również wielicka biblioteka. Jest to spotkanie poetów, literatów i artystów, które jest okazją do promocji naszego regionu w kraju i za granicą. „Jesień…” jest również świadectwem ogromnego potencjału twórczego. Poeci odwiedzają czytelnika w jego małej ojczyźnie. Spotykają się, rozmawiają, czytają wiersze, wyjaśniają istotę poetyckiej metafory. Dołączają do nich muzycy i piosenkarze, uprawiający tzw. piosenkę poetycką. Promuje ona poetów polskich, osadzonych mocno w kulturze narodowej Polaków. Zagraniczni goście, którzy biorą w niej udział piszą także w języku polskim lub są związani z polską poezją poprzez krytykę literacką, tłumaczenia czy osobiste kontakty z polskimi autorami. Na zakończenie każdej imprezy przygotowywana jest antologia Jesieni, w której zainteresowany czytelnik odnaleźć może sylwetki poetów oraz fragmenty ich twórczości.

BP

          
 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: