Zamknij X
                         
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Sierpień 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Ponad granicami

Ponad granicami

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w gminie Wieliczka przybrały charakter międzynarodowy. Stało się za sprawą obecności delegacji strażaków z powiatu monachijskiego, którzy odebrali brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa”. Uroczystość połączona była z jubileuszem 50lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabawie.

Goszczących na zaproszenie starosty wielickiego strażaków z Monachium wyróżniono medalami za pomoc świadczoną powiatowi wielickiemu. - Z okazji święta patrona strażaków składam najlepsze życzenia. Święty Florian jest postacią szczególną, ponieważ łączy narody, a przede wszystkim strażaków, gdyż jest ich patronem we wszystkich krajach - powiedział wiceprezes Polskiego Związku OSP RP Czesław Kosiba. Odznaczenia otrzymali: Joseph Vielhuber, Erwin Ettl, Walter Probst, Paul Blum oraz Krystyna Cates.
- Partnerstwo pomiędzy powiatem wielickim i monachijskim rozwija się od kilku lat. Dużo się w tym czasie wydarzyło. Zaczęło się od odwiedzin, później była wymiana sprzętu. Od ubiegłego roku odbywają się wspólne ćwiczenia i szkolenia w Monachium - przypomniał komendant powiatowy OSP w Monachium Joseph Vielhuber, który podkreślił, że otrzymane medale będą noszone przez nich z dumą.
Z kolei złotym medalem Związku OSP RP odznaczony został pierwszy naczelnik OSP w Zabawie Franciszek Bochenek. - Tego typu odznaczenie przypada na powiat raz w roku, na gminę raz na 5 lat, natomiast na konkretną jednostkę co 50 lat. Dlatego ma ono tak szczególne znaczenie. Ale otrzymuje je osoba, której zasługi dla straży pożarnej w Zabawie są ogromne - stwierdził obecny jej prezes Tadeusz Luraniec.
- Bezpieczeństwo wpisane jest w potrzebę wszystkich społeczności ludzkich. Każdy człowiek chce się czuć bezpiecznie czyli mieć świadomość, że w poczuciu zagrożenia zdrowia lub życia otrzyma potrzebną pomoc. Temu naturalnemu oczekiwaniu ludzi, a zarazem ich prawu do bezpiecznego życia odpowiada powołanie do istnienia właściwych służb ratowniczych. Do nich należą jednostki ochotniczych straży pożarnych, a więc te formacje, w których druhowie podejmują ofiarną służbę nie oczekując niczego w zamian. Historia nie raz już pokazała jak ważną pełnią one rolę w obronie ludzkiego mienia, zdrowia i życia. Pokazała i pokazuje - czego najlepszym przykładem jest 50 letnia już działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabawie. Drodzy Druhowie, z okazji obchodzonego jubileuszu pragnę dzisiaj podziękować Wam za tę pełną poświęcenia służbę. Dzięki takim jednostkom jak Wasza powiat wielicki może czuć się bezpiecznie - napisał w liście gratulacyjnym przekazanym jednostce starosta Jacek Juszkiewicz.

BP

                            
 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: