Zamknij X
                                             
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Sierpień 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Biało-czerwona

Biało-czerwona

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowił je Sejm 20 lutego 2004r., wprowadzając zmiany do uchwały o godle, barwach i hymnie Polski. Uchwałę podpisał 16 marca 2004r Prezydent RP i od tej pory jest ono obchodzone w cały kraju 2 maja. W Wieliczce po raz pierwszy w tym roku przybrało nazwę „Wielickiej Majówki”. Imprezę zorganizowali: Kopalnia Soli „Wieliczka”, Powiat Wielicki, Miasto i Gmina Wieliczka oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

Wielicka Majówka rozpoczęła się konkursem pieśni patriotycznej, w którym wzięło udział sześć chórów w dwóch kategoriach: a capella oraz zespoły wokalno-muzyczne. W pierwszej z nich zaprezentowały się chóry: „Allegro” z Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce, „Magnum Sal” z Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce oraz Chór Dziewczęcy „Ziarenko” z Podstolic. Z kolei w kategorii zespoły wokalno-muzyczne wystąpiły: schola „Klemenciaki” z parafii św. Klemensa w Wieliczce, chór „Cantiamo” z Podstolic oraz chór ze Szkoły Podstawowej w Sierczy.
W ocenie jury, w którym zasiedli: prof. Rafał Marchewczyk, Łukasz Mateja oraz Tomasz Łatak, najlepiej w kategorii a capella zaśpiewał chór „Magnum Sal” z LO w Wieliczce. Zespół otrzymał puchar oraz ufundowany „bilet” na 250 km. wycieczkę. Kolejne miejsca przypadły chórom: „Ziarenko” oraz „Allegro”.
Z kolei w grupie zespołów wokalno-muzycznych pierwsze miejsce otrzymały „Klemenciaki”, których dyrygentka Agnieszka Korczyńska odebrała puchar oraz „bilet” na 250 km. wycieczkę. Drugie miejsce zajął chór „Cantiamo”, trzecie zespół ze Szkoły Podstawowej w Sierczy.
- Blisko od pół wieku serwujemy społeczeństwu polskiemu śmiechoterapię - powiedział Jan Pietrzak, który wystąpił w Wieliczce z kabaretem „Pod Egidą”. Opowiadane przez Jana Pietrzaka anegdoty przeplatały się z najważniejszymi wydarzeniami, które dokonywały się w Polsce od półwiecza, a które składały się również na historię samego kabaretu. Spotkanie z ponad pół tysięczną widownią zakończyło się postulowaną od początku przez publiczność piosenką „Żeby Polska była Polską”.
W programie „Wielickiej Majówki” znalazły się również charakterystyczne dla regionu krakowskiego tańce i przyśpiewki, które zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”. Natomiast po pokazie laserowym z koncertem wystąpił kwartet Jarosława Kagańca.

BP

                                                
 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: