Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Październik 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Potrzeby powiatu

Potrzeby powiatu

W Kopalni Soli „Wieliczka” odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Małopolskiego, w którym wzięli udział samorządowcy z powiatu wielickiego oraz wchodzących w jego skład gmin. - Taka formuła obrad komisji ma na celu zapoznanie radnych z problemami konkretnych samorządów i bezpośrednie spotkanie z osobami zarządzającymi gminami i powiatami - powiedział otwierając spotkanie przewodniczący komisji Kazimierz Czekaj.

Następnie miała miejsce prezentacja gmin oraz powiatu wielickiego. Rozpoczął ją prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Zbigniew Zarębski, który przedstawił kopalnię i Wieliczkę jako „miasto podziemne i miasto na powierzchni”. - W 2007 roku zwiedziło podziemną trasę turystyczną blisko 1.300.000 turystów, którzy zostawili w Małopolsce ok. 1,5 miliarda złotych - powiedział Zbigniew Zarębski, określającym tym samym znaczenie obiektu dla województwa małopolskiego. - Kopalnia powiązana jest z miastem - kontynuował prezes KSW, prezentując program rewitalizacji terenów kopalni w mieście, związane z tym plany rozwoju Wieliczki, a także największe problemy, z którymi boryka się miasto.
W dalszej części spotkania najważniejsze zagadnienia dotyczące swoich gmin przybliżyli: burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Stanisław Kracik, wójt gminy Kłaj Jan Majerz, reprezentujący gminę Gdów Józef Zając oraz pełnomocnik wójta gminy Biskupice Anna Rachwalik. Zwrócili oni uwagę m.in. na problemy komunikacyjne, infrastrukturę drogową, projekty kanalizacyjne.
Po prezentacji gmin starosta wielicki Jacek Juszkiewicz przedstawił zebranym charakterystykę powiatu wielickiego. W prezentacji zwrócił on uwagę na dynamikę rozwoju widoczną w przyroście mieszkańców, który według prognoz w 2030 roku osiągnie liczbę blisko 122 tysięcy, a także gospodarce i pojawiających się w poszczególnych gminach inwestycjach. - Do powiatu nie należy pozyskiwanie inwestorów czy tworzenie stref przemysłowych, mimo iż przekłada się to później na rozwój gospodarczy. Jego zadaniem jest wspieranie tego typu zabiegów, choćby tylko przez wprowadzanie ułatwień administracyjnych zarówno dla dużych inwestorów, jak również dla osiedlających się w powiecie ludzi - stwierdził Jacek Juszkiewicz.
Członkowie Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Małopolskiego mieli okazję zapoznać się ze strategicznymi dla powiatu wielickiego inwestycjami. Do nich należą: zintegrowany system komunikacji drogowej do stref przemysłowych w gminach Wieliczka i Niepołomice, związana z nim przebudowa mostu na rzece Drwinii Długiej w Brzegach oraz modernizacja drogi powiatowe Śledziejowice-Brzegi, budowa Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce wraz Zespołem Szkół Specjalnych im. Brata Alojzego Kosiby, powstanie nowej komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce oraz utworzenie wielofunkcyjnej placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dziewcząt w Kłaju.
- Zarząd Województwa Małopolskiego zawsze popierał inicjatywy społeczne i przeznaczał na ich realizację takie środki finansowe, jakimi w danym momencie dysponował. Podobnie priorytetowo traktowane jest kwestia infrastruktury drogowej. System komunikacji jest warunkiem rozwoju gospodarki - powiedział marszałek Marek Nawara, odnosząc się do prezentacji gmin, w tym do projektu budowy łączącej strefy przemysłowe północnej obwodnicy powiatu, którą uznał za ciekawy pomysł.
Na zakończenie posiedzenia komisji reprezentanci samorządów wojewódzkiego, powiatowego i gminnych mieli okazję do rozwinięcia przedstawionych projektów w bezpośredniej rozmowie.

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: