Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Maj 2022 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Radni o budżecie

Radni o budżecie

Radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu Wielickiego mieli okazję po raz drugi w tej kadencji rady uczestniczyć w przygotowaniu projektu budżetu Powiatu na 2008 rok.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego prorozwojowy charakter. Zakładana wysokość tegorocznego budżetu osiągnęła kwotę blisko 51 mln zł., co w zestawieniu z minionym rokiem, którego budżet skonstruowany był na poziomie 40 mln zł, pokazuje dynamikę wzrostu wartości budżetowych. Wzrósł także, co nie jest bez znaczenia, poziom dochodów powiatu, który osiągnie około 42 mln zł. Wpływa to korzystnie na pozycję Powiatu Wielickiego i jego zdolność kredytową, która przy deficycie 9 mln zł pozwoli podjąć racjonalne działania mające na celu jego pokrycie.
Dobra kondycja finansowa Powiatu pozwoli sięgać po środki zewnętrzne w ramach różnego rodzaju programów, co ułatwi zaplanowane inwestycje i stworzy możliwość rozpoczęcia kolejnych.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku inwestycji z zakresu poprawy infrastruktury transportowej. Chodzi tu głównie o budowę nowego mostu w Brzegach i modernizację drogi powiatowej Śledziejowice – Brzegi, na które, wspólnie z innymi remontami dróg, Powiat wyda w tym roku ponad 13 mln zł. Jest to ponad 20% całego budżetu, a zarazem wzrost wydatków w tej dziedzinie w porównaniu z ubiegłym rokiem o blisko 40%.
Na uznanie zasługuje konsekwencja, z jaką Powiat realizuje inwestycje drogowe, podobnie jak nakreślone w budżecie w 2007 roku kierunki działań. Dotyczy to oświaty, bezpieczeństwa i współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Dlatego Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość z uznaniem odnosi się do zapisów w budżecie o przeznaczeniu kwoty 1 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej Zespołu Szkół Zawodowych wraz z obiektem Zespołu Szkół im. Br. Alojzego Kosiby w Wieliczce i przeznaczenia środków na adaptację poddasza w Zespole Szkół w Gdowie. Analogicznie rzecz ma się z innymi placówkami oświatowymi, jak choćby Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym w Wieliczce i Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, na funkcjonowanie których zarezerwowano w budżecie około 950 tys zł.
100 tys zł, które Powiat przeznaczy na zakup nowych samochodów dla Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, wskazuje na troskę o bezpieczeństwo mieszkańców. Cieszy również fakt, iż mimo przeciągającej się procedury formalno-prawnej związanej z obecną siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, Powiat Wielicki nie rezygnuje z koncepcji budowy nowego obiektu i rezerwuje w budżecie środki na opracowanie projektu w wysokości 100 tys zł.
Konsekwentnie, co widać po zapisach w projekcie budżetu, realizowana jest również polityka budowania społeczeństwa obywatelskiego poprzez wspieranie rodzących się „oddolnie” inicjatyw Organizacji Pożytku Publicznego. Wzrost w tym budżecie do 160 tys zł. środków na ten cel potwierdza jedynie przyjęte poprzednio założenia.
Wyraźnie podkreśloną poprzez wysokość środków w projekcie budżetu jest sfera wydatków w zakresie pomocy społecznej, na którą przeznaczono ponad 7 mln zł. W powiatowych dotacjach ujęte zostały domy pomocy społecznej, dom dziecka w Pawlikowicach, rodziny zastępcze oraz po raz pierwszy w historii powiatu placówki opiekuńczo-wychowawcze typu wsparcia dziennego, które rozpoczną w tym roku działalność we wszystkich gminach powiatu wielickiego. Popieramy starania Powiatu zmierzające do powołania na jego terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dziewcząt w Kłaju.
Projekt budżetu Powiatu Wielickiego na 2008 rok jest konsekwentną realizacją założeń w zakresie: poprawy infrastruktury drogowej, oświaty, bezpieczeństwa, budowy społeczeństwa obywatelskiego i pomocy społecznej, dlatego jako Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości popieramy jednogłośnie jego przyjęcie.

Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
w Radzie Powiatu Wielickiego Jan Wandas

24-01-2008

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: