Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Lipiec 2020 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Powiatowi kolędnicy

Powiatowi kolędnicy

Kolęda z konikiem z Gdowa i Szczodroki z Cichawy zostali laureatami V Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych, które zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Gdowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieliczce.

Do przeglądu zgłosiło się sześć grup: trzy w kategorii dziecięcej i trzy w kategorii osób dorosłych, a gościnnie wystąpiła grupa z Wilkowiska przedstawiając ,,Kolędę z Turoniem”. Barwne prezentacje kolędników oceniały: Maria Idzi oraz Barbara Lipień - Cebula, które miały trudną i odpowiedzialną rolę wytypowania laureatów. Po naradzie jury postanowiło przyznać w grupie dziecięcej pierwsze miejsce i nominację do Podegrodzia Szczodrokom z Cichawy, drugie Szczodrokom z Nieznanowic, trzecie grupie Herodów z Nieznanowic. Natomiast w grupie dorosłych pierwsze miejsce i wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej wywalczyli Gdowianie za ,,Kolędę z konikiem”, a dwa równorzędne drugie miejsca przypadły ,,Trzem Królom” z Cichawy oraz grupie z Targowiska za „Gwiazdę z kozą”.
Laureaci przeglądu wezmą udział w „Pastuszkowym kolędowaniu” w Podegrodziu oraz Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej.
Przegląd, którego głównym celem jest kultywowanie zanikającej tradycji kolędowania we własnej wsi i okolicy w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zgromadził liczną widownię. Barwnym widowiskom przyglądali się nie tylko dorośli miłośnicy tradycji, ale przede wszystkim najmłodsi, dla których turoń, konik czy gwiazda stanowiły nie lada atrakcję...
Nagrody uczestnikom konkursu wręczyli: wicestarosta wielicki Mirosław Mrozowski oraz wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas.
Po przeglądzie rozpoczęła się druga część wieczoru, podczas której widzowie wysłuchali rockowo-jazzowego koncertu kolęd i pastorałek oraz karnawałowego występ zespołu ,,VIP”.

Edyta Trojańska-Urbanik

21-01-2008


 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: