Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Czerwiec 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Rolnicy w powiecie

Rolnicy w powiecie

Wymiana doświadczeń i nawiązanie partnerskich kontaktów były głównymi celami wizyty monachijskich rolników w powiecie wielickim. W programie jednodniowego pobytu znalazło się zwiedzanie gospodarstw rolnych, a także spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń lokalnych związanych z odnową wsi.

- Przed dwoma laty rolnicy z powiatu wielickiego gościli w Monachium. Wówczas dzisiejsi nasi goście zapoznawali ich ze specyfiką prowadzonych przez siebie gospodarstw - wyjaśniła odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w Starostwie Powiatowym w Wieliczce Magdalena Czuja.
Monachijczycy odwiedzili dwa gospodarstwa. Pierwsze z nich - Piotra Woźniczki w gminie Gdów specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Zwiedzający nie kryli zaskoczenia stopniem zaawansowania technicznego wykorzystywanych w gospodarstwie maszyn rolniczych oraz profesjonalizmem w jego prowadzeniu. Dali temu wyraz w licznych pytaniach skierowanych do Piotra Woźniczki. Nie inaczej było w przypadku gospodarstwa mlecznego Jana Borkowskiego, gdzie z kolei spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją na temat cen skupu mleka.
Zupełnie odmienny charakter miała wizyta w hodowli rybek akwariowych Bogusława Florkowskiego w Zabierzowie Bocheńskim. Ponieważ dla prowadzących tradycyjne gospodarstwa rolników była to zupełna nowość, goście z wielkim zaciekawieniem poznawali tajniki tego typu działalności.
Po wizytach w gospodarstwach rolnych rolnicy spotkali się ze starostą wielickim Jackiem Juszkiewiczem i jego zastępcą Mirosławem Mrozowskim, przedstawicielami stowarzyszeń lokalnych o charakterze odnowy wsi, jak również pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Wieliczce, którzy przybliżyli zagadnienia związane z sytuacją rolników w powiecie.
W programie wizyty gości z Monachium nie mogło zabraknąć zwiedzania kopalni soli, które zakończyło pobyt rolników w Wieliczce.

BP


15-11-2007

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: