Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Sierpień 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

Czas patriotów

Czas patriotów

Mszą święta odprawioną w kościele św. Klemensa rozpoczęły się w Wieliczce obchody 89 rocznicy odzyskania w dniu 11 listopada 1918 roku przez Polskę niepodległości. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk upamiętniający to wydarzenie.

- Wolność nie jest nigdy dana raz na zawsze. Szczególnie dotkliwie przekonał się o tym naród polski, którego historia stała się jedną wielką lekcją o wolności. Był to temat trudny dla całego narodu, opłacony ogromnymi wyrzeczeniami, cierpieniem i śmiercią. Całe pokolenia Polaków uczyły się wolności „na własnej skórze”, gdyż nie ma lepszego sposobu poznawania, niż własne doświadczenie.
Stwierdzenia te nabierają wyjątkowego znaczenia, gdy odniesie się je do rozbiorów, jako bodaj najcięższego i najdłuższego czasu pozbawienia narodu suwerenności. Dążenie do jej odzyskania kształtowało przez dziesięciolecia społeczeństwo, rodziło bohaterów i ostatecznie przywiodło do sławetnego 11 listopada 1918 roku, który dla ówcześnie żyjących Polaków stał się dniem prawdziwej radości, natomiast dla następnych pokoleń stanowi być może najważniejszy symbol wolności narodu polskiego.
Można by w tym miejscu postawić pytanie o znaczenie tego typu symboli dla narodu. Znalezienie na nie odpowiedzi jest zarazem uzasadnieniem naszej obecności tutaj, przy obelisku upamiętniającym odzyskanie niepodległości. Dlaczego tutaj jesteśmy? Mam nadzieję, że właściwą motywacją jest pamięć, poczucie powinności i patriotyzm.
Jesteśmy coś winni bohaterom, bo im zawdzięczamy nasze życie narodowe. A ono nie może być właściwie kształtowane bez odniesienia do historii. Pamięć i tożsamość - jak zatytułował jedną ze swoich książek papież Jan Paweł II - są nieodzownymi elementami w budowaniu tej delikatnej tkanki, jaką jest naród i związane z nim wartości.
W wielu miejscach powiatu wielickiego odbywają się w dniu dzisiejszym uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Towarzyszyło im i towarzyszą imprezy o charakterze kulturalnym i sportowym. Wszystkie one mają jednej wspólny mianownik - a mianowicie patriotyzm, który widać także w odświętnie udekorowanych instytucjach i domach prywatnych. To znak, że poczucie więzi narodowej odradza się. I jest to powód do dumy. Bądźmy zatem patriotami, bo czas patriotów nigdy się nie kończy - powiedział starosta wielicki Jacek Juszkiewicz, otwierając tę część uroczystości.
Następnie przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych, zakładów pracy, szkół i stowarzyszeń złożyli pod obeliskiem kwiaty. W imieniu Powiatu Wielickiego wieniec złożył starosta Jacek Juszkiewicz wspólnie z Aleksandrą Ślusarek z Zarządu Powiatu. Z kolei kluby radnych reprezentowali: Andrzej Masny i Dariusz Zawiślan (Przyjazny Powiat) oraz Jan Wandas (Prawo i Sprawiedliwość). W gronie delegacji znaleźli się również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu Wielickiego z przewodniczącym Tomaszem Masnym na czele.
Obchody Święta Niepodległości zakończyły się w sali Magistrat, gdzie z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce.


W Niepołomicach część oficjalna obchodów święta utrzymana została w podniosłej atmosferze. Po mszy świętej, mieszkańcy naszej gminy oraz przedstawiciele władz i instytucji lokalnych przeszli pod pomnik ofiar II Wojny Światowej. Tam, przy akompaniamencie werbli, uroczyście złożono wieńce. Część oficjalną zakończył krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Niepołomice "Lira". Parę minut po godzinie 13.00 wszyscy zgromadzeni przy pomniku przeszli na dziedziniec zamkowy, gdzie wolontariusze rozdawali biało-czerwone balony napełnione helem. Do każdego z tych balonów można było przyczepić niewielką karteczkę, na której każdy wpisywał swoje życzenie. Po wspólnym odliczaniu, każdy puścił swój balon wolno i pozwolił, aby ten zaniósł jego życzenie w górę.
Tysiące baloników poszybowało w przestworza niosąc zarówno życzenia jak i radość z obchodów Święta Niepodległości. Święta, które upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Święta, podczas którego należy zdać sobie sprawę, że czasem „tak bardzo przyzwyczajamy się do wolności, że zapominamy, iż ludzie ginęli, aby ją zdobyć”.


BP, SzU

12-11-2007

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: