Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Październik 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

"Przyjazny Powiat" w Gminach

"Przyjazny Powiat" w Gminach

Sześciu spośród ośmiu bezpartyjnych przedstawicieli najliczniejszego w Radzie Powiatu Klubu "Przyjazny Powiat": Wiesław Bobowski, Aleksandra Ślusarek, Dariusz Zawiślan, Wojciech Smoter, Mirosław Mrozowski i Andrzej Masny, kontynuując cykl spotkań w gminach powiatu wielickiego w dniu 29 października br. gościli w gminie Wieliczce. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł.

Zadaniem tych spotkań jest zapoznanie szefów samorządów lokalnych z tym co udało się zrealizować Radnym koalicyjnym w ostatnim roku, jak również wymienić poglądy co do ich oczekiwań na przyszłość w tym, kwestii budżetu powiatu na rok następny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno miało miejsce podobne spotkanie w Niepołomicach z udziałem Burmistrzów St. Kracika i R. Ptaka oraz Kłaju z udziałem Wójtów J. Majerza i W. Średniawy.
Uczestniczący w spotkaniu Radni „Przyjaznego Powiatu” szczególnie zainteresowani byli nowymi inwestycjami realizowanymi przez Gminę Wieliczka. To zdecydowany zwrot w polityce inwestycyjnej stolicy powiatu i ogromny skok w sposobie myślenia i zarządzania w stosunku do ostatnich trzech kadencji. Ale cóż, teraz przed obecnym Burmistrzem (zresztą jednym z założycieli „Przyjaznego Powiatu”) stoi wiele nowych wyzwań aby nadgonić stracony czas.
Artur Kozioł przedstawił informacje dotyczące budowanego basenu w Wieliczce. Całkowity koszt tej inwestycji realizowanej w ramach Centrum Rekreacyjno-Sportowego ma wynieść ok. 23mln zł. Realizatorem inwestycji jest Chemobudowa Kraków a otwarcie obiektu przewidziano na czerwiec 2009r. Warty podkreślenia jest fakt pozyskania na ten cel 1,5 mln zł ze środków Totalizatora Sportowego za pośrednictwem Samorządu Województwa Małopolskiego. Zatem po tylu latach oczekiwań Wieliczka będzie miała własny basen.
Kolejna dobra informacja dotyczyła otwarcia od 1 stycznia 2008r. nowej linii autobusowej z Krakowa Płaszowa do Węgrzc Wlk a od 1 kwietnia 2008r., z Wieliczki w okolice Dworca Głównego. W rozkładzie jazdy przewidziano po ok. 20 kursów dziennie w dni powszednie. To duży sukces obecnego włodarza Gminy i ogromne ułatwienia dla mieszkańców i turystów.
Poruszona ponadto, inwestycje Szkoły Wyższej im Tischnera i „Stoku Pod Baranem”. Inwestycje te są w fazie uzgodnień z mieszkańcami i badań geologicznych w Starostwie.
Burmistrz Artur Kozioł na prośbę Radnych „Przyjaznego Powiatu” przedstawił również wstępne założenia do polityki finansowej gminy do 2013r. Według wstępnych szacunków, Wieliczka może pozyskać na inwestycje ogromną kwotę ponad 400 mln zł z różnych źródeł, głównie unijnych. Zaliczyć do nich można min: Fundusz Spójności, Małopolski Regionalny Program Operacyjny, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżet własny oraz środki z budżetu Województwa i Powiatu. To bardzo duże wyzwanie, toteż Radni obecni na spotkaniu zadeklarowali na miarę swych możliwości daleko idącą pomoc.
Wymieniono także poglądy co do nowego wyglądu płyty Rynku Górnego. Ma ona zostać zmieniona do 2009r. Powstanie tam fontanna i położona zostanie nowa nawierzchnia na miarę potrzeb i rangi jaką stanowi miasto i nierozerwalnie złączona z nim Zabytkowa niepowtarzalna Kopalnia Soli.
Radni Powiatowi zainteresowani byli Programem Rewitalizacji Wieliczki. Ma on być ukończony do końca br i pozwoli na ubieganie się Powiatu min o środki zewnętrzne na budowę Zespołu Szkół Zawodowych i Szkoły Specjalnej. To dobra wiadomość dla młodzieży.
Na koniec ożywionej dyskusji Artur Kozioł pokazał plany powstającej Strefy Przemysłowej w Wieliczce, która ma być połączona z podobną Strefą w Niepołomicach i zwrócił się z prośbą o pomoc w jak najszybszym dokończeniu mostu w Brzegach. Ponadto zainteresowany był dalszą współpracą przy realizacji drogi Świątniki-Mogilany-Raciborsko, którą realizować mają oprócz powiatu Wielickiego również powiaty krakowski i myślenicki.
Jednym z ostatnich pytań, były kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Burmistrz poinformował, że w dalszym ciągu zainteresowany jest wspólną realizacją inwestycji drogowych z powiatem i województwem co w przypadki chodników oznacza przekazanie 50% wartości zadania na ten cel. Natomiast z pomocą finansową województwa zostaną zamontowane sygnalizację świetlne w kilku skrzyżowaniach w Wieliczce min. na Piłsudskiego jak również poprowadzony chodnik na drodze Gdowskiej i Niepołomskiej aż do Sułkowa.
Dziękując na tak owocne spotkanie, Radni „Przyjaznego Powiatu” z aprobatą odnieśli się do wizji rozwoju Wieliczki zaprezentowaną przez Artura Kozioła.


Przewodniczący Kluby Przyjazny Powiat

Andrzej Masny

4-11-2007

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: