Zamknij X
   

Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Październik 2021 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      

Gminy Powiatu


Linki

Stypendia


CEE


 

"Przyjazny Powiat" w gminach

"Przyjazny Powiat" w gminach

Bezpartyjni przedstawiciele najliczniejszego w Radzie Powiatu Klubu "Przyjazny Powiat": Wiesław Bobowski, Aleksandra Ślusarek, Dariusz Zawiślan, Tomasz Donatowicz, Wojciech Smoter, Władysław Migdał, Mirosław Mrozowski i Andrzej Masny, kontynuując cykl spotkań w gminach powiatu wielickiego w dniu 22 października br. gościli w gminie Kłaj.

Zadaniem tych spotkań jest zapoznanie szefów samorządów lokalnych z tym co udało się zrealizować Radnym koalicyjnym w ciągu ostatniego roku, jak również wymienić poglądy, co do ich oczekiwań na przyszłość, w tym w kwestii budżetu powiatu na rok następny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno miało miejsce podobne spotkanie w Niepołomicach z udziałem Burmistrza Stanisława Kracika, a kolejne planowane jest w Wieliczce.
W trakcie spotkania Radni „Przyjaznego Powiatu” wysłuchali informacji wójtów Jana Majerza i Wiesława Średniawy dotyczących bieżących problemów występujących w Kłaju. Wymieniono również stanowiska i wyjaśniono problem usytuowania w Kłaju kontrowersyjnej w opinii niektórych mieszkańców, pierwszej powiatowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dzięki ewentualnej lokalizacji w opuszczonym pustostanie po posterunku dawnej MO, 15 dziewcząt w wieku 12-18 lat będzie mogło uzyskać namiastkę domu rodzinnego, zamiast żyć w warunkach zaniedbania, głodu i braku dachu nad głową. Zadanie takie spoczywa na powiecie, a do tej pory realizowane było w podobnych „domach” poza granicami województwa. Teraz za dużo mniejsze pieniądze młodzież będzie mieszkać u „siebie” w powiecie wielickim. Godne podkreślenia jest to, że co najmniej 30% dziewcząt pochodzić będzie z gminy Kłaj, a niszczejący budynek przestanie „straszyć”.
W trakcie spotkanie zapoznano się ponadto ze skuteczną polityką włodarzy Kłaja w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Warto w tym miejscu przypomnieć o nowo otwartej w tym roku sali gimnastycznej, gdzie odbyła się inauguracja małopolskiego roku szkolnego. Koszt całej inwestycji to prawie 4 mln zł, z czego część pozyskano poprzez Samorząd Województwa Małopolskiego. Wspomniano także o dwóch inwestycjach realizowanych z programów unijnych adresowanych dla obszarów wiejskich (w tym przebudowa centrum Kłaja) o wartości prawie 1 mln zł oraz zadaniach środowiskowych finansowanych dzięki środkom z ZPORR w wysokości prawie 1,5 mln zł. Mówiono również o dostępnych dla samorządach środkach na lata 2007-2013.
Duży aplauz nie tylko wśród wójtów, lecz przede wszystkim mieszkańców Kłaja wzbudziło otwarcie filii Starostwa w Urzędzie Gminy. Zatem mieszkańcy nie muszą już jeździć w sprawach budowlano-architektonicznych do Wieliczki, lecz mogą załatwić na „miejscu”. A to spore ułatwienie. Wójtowie postulowali, aby w niedalekiej przyszłości zlokalizować tutaj również zadania komunikacyjne.
Przedstawiono również propozycje drogowe do budżetu na rok następny. Zaproponowano min. wykonanie chodników przy drogach powiatowych Szarów-Kłaj, Szczygłów-Łężkowice i Cichawa-Kłaj.
Na koniec spotkania Radni wraz z Wójtami udali się do Strefy Aktywności Gospodarczej w Kłaju. Zajmuje ona obszar prawie 90ha a zlokalizowana jest przy drodze krajowej E-40 oraz zjazdu z budowanej autostrady A-4. Na dzień dzisiejszy teren wykupiło tutaj 15 firm z tego 2 z Wieliczki: Regis i Grajpek.
Spotkanie przebiegało w rzeczowej, miłej atmosferze więc umówiono się na ponowne w pierwszej połowie 2008r. Zatem po raz kolejny okazało się, że idea powiatu przyjaznego mieszkańcom w pełni wpisuje się w ich oczekiwania.


Przewodniczący Klubu Przyjazny Powiat
Andrzej Masny

24-10-2007

 

Dodaj komentarz

Treść:

Twój podpis: