 |
Kalendarz | |
|
 |
Stypendia | |
|
 |
CEE | |
|
| |
Charytatywny koncert na rzecz klasztoru
Charytatywny koncert na rzecz klasztoru  Siostry Benedyktynki ze Staniątek zapraszają na koncert na rzecz klasztoru Maria Pomianowska
śpiew, staropolskie fidele kolanowe
Aleksamdra Kauf
śpiew, staropolskie fidele kolanowe
29 marca 2015 (niedziela), godz. 16.00
Wstęp - dobrowolną ofiarę na rzecz ogrzania i remontu opactwa.
Maria Pomianowska, badaczka i znawczyni kultury ludowej i tradycyjnej dotarła do najdawniejszych pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu. Pieśni, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach, zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się wraz z artystka oraz jej studentką Aleksandrą Kauf do czasów bardzo archaicznych i przypomnieć sobie utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej, śpiewane na ziemiach polskich w okresie wielkanocnym.
W programie:
Improwizacja na Wielką Sobotę
Wielkopostna melodia ludowa z Suraża – Lament Matki Bolesnej
Wielkopostna melodia ludowa z Zambrowa – Rozmyślajmy dziś wierni chrześcijanie
Cyprian Bazylik Mądrość Ojca
Wielkopostna melodia ludowa z Łomży – Wysłuchaj Stwórco łaskawy
Jakub z Todi Stała Matka Bolesna
Wielkopostna melodia – Bądź pozdrowion...
Wielkopostna melodia Płacz, płacz...
Ludowa z płockiego
Anonim XVIIw Wyrwany
Kościół Opactwa św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach
Staniątki 299, koło Niepołomic
www.benedyktynki.eu
Patronat medialny:
Radio Plus
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wieliczce.
MARIA POMIANOWSKA
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką i in. Artystka wydała 20 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Płyta "Chopin na 5 kontynentach" w czerwcu 2010 roku osiągnęła 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe organizowanej przez Europejską Unię Radiową. W podsumowaniu zaś za cały 2010 rok zajęła 15 miejsce na 866 nominowanych wydawnictw z całego świata stając się pierwszą w historii tak wysoko ulokowaną polską płytą w tym plebiscycie.
Artystka występowała również gościnnie w kilkudziesięciu innych płytowych projektach.
W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W roku 2012 wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej, wskrzeszając zapomnianą polską kompozytorkę, twórczynię hitu salonowego, sprzedanego w XIX w. w milionie egzemplarzy na wszystkich kontynentach. W 2013 roku – Roku Lutosławskiego – uformowała orkiestrę LutoSłowianie, a w 2014 wraz z prof. E. Dahlig-Turek, wydała publikację Ludowe fidele kolanowe.
Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, Nominacja do Nagrody Norwida (2014).
 Dodaj komentarz |
|