 |
Kalendarz | |
|
 |
Stypendia | |
|
 |
CEE | |
|
| |
Sukces Kokotowa na III Wojewódzkim Przeglądzie KGW
Sukces Kokotowa na III Wojewódzkim Przeglądzie KGW  W dniach 24-25 września w Marcinkowicach koło Nowego Sącza odbył się III Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.
Przez dwa dni na dziedzińcu miejscowego Zespołu Szkół prezentowało się aż trzynaście grup KGW z ośmiu powiatów (brzeskiego, bocheńskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, olkuskiego, wielickiego). Komisja Artystyczna pracowała w składzie: Maria Brylak - Załuska /etnograf/ - Nowy Sącz, Magdalena Kroh /etnograf/ - Nowy Sącz, Halina Puto - /specjalista gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki/ - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Lidia Czechowska - /regionalista/- Nowy Sącz, Benedykt Kafel - /etnograf/ - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander Smaga - /muzyk/ -Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Nowym Sączu.
Pogoda dopisała, frekwencja była znakomita, a organizacja - bardzo sprawna. Panie (i z rzadka także panowie) zachęcali do degustacji wspaniałych potraw, które kusiły podniebienia nie tylko smakiem, zapachem, ale też estetyką podania i kompozycji na stole. Można było też podziwiać prawdziwy kunszt rozmaitych wyrobów, ozdób, kwiatków, serwetek i obrusów. Do tego dochodziły też prezentacje artystyczne na scenie, występy zespołów folklorystycznych i teatralnych. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz lokalnych i parlamentarzyści. Koncertowały grupy regionalne: Piątkowioki, Spod Kicek z Mordarki, Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju i Podegrodzie.
Powiat wielicki reprezentowało koło z Kokotowa pod kierunkiem Renaty Palińskiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Kokotowa. W klasyfikacji ogólnej grupa zdobyła w przeglądzie II miejsce.
Panie na przeglądzie musiały odpowiednio zaprezentować:
- tradycyjną scenkę obyczajową z życia dawnej wsi, z pieśniami ludowymi i gwarą naszego regionu. Scenka musiała zawierać odpowiednie rekwizyty i stroje;
- tradycyjną potrawę (50 porcji) - do oceny i degustacji;
- kompozycje z tradycyjnych kwiatów bibułowych wykonanych w trakcie przeglądu z własnych materiałów.
- musiały wykazać się szczegółową znajomością zwyczajów, ubiorów, pieśni i folkloru ziemi wielickiej.
W kategorii tradycyjna potrawa grupa zdobyła I miejsce za spółkę – danie z grochu, „perówki” i kaszy pęcak, okraszone słoninką.
W kategorii plastyki obrzędowej również uzyskano I miejsce, był to pająk krakowski.
Szczególne uznanie jury wzbudziła scenka obrazująca zwyczaj „śmigustników”, czyli chodzenia po domach w dniu drugiego dnia Świąt Wielkanocnych. W scence do gospodarzy zawitały dzieci z „ogródeczkiem” a po nich grupa kawalerów z Siudą Babą.
Słowa jurorów: „Komisja podkreśla utrzymujący się wysoki poziom merytoryczny i artystyczny prezentowanych programów i prac. Cieszy nas autentyczność większości widowisk, gwary, śpiewu oraz dbałość o ubiór i strój, a także wysoki poziom gry aktorskiej w dużej części przedstawień. Wykonane podczas przeglądu pająki zasługują na słowa uznania za zgodność z tradycją regionu, estetykę wykonania i różnorodność wzorów. Przedstawione do degustacji konkursowej potrawy w większości były tradycyjne, o wysokich walorach smakowych. W związku z powyższym wyrażamy duże uznanie dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie scenek obyczajowych, pieśni ludowych, plastyki obrzędowej oraz wyrobów kulinarnych.”
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Kokotowa oraz panie z KGW przygotowywali się do prezentacji podczas systematycznie prowadzonych zajęć teatralnych i muzycznych począwszy od lipca b.r. Aby dokładnie zapoznać się z tradycją i obyczajami powiatu wielickiego zespół udał się do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie Pani Alicja Maneta z Działu Dokumentacji Kontekstów Kulturowych (Archiwum MEK) udostępniła archiwalne teksty źródłowe z rejonu Wieliczki.
Dodatkowo odwiedzono izbę regionalną w Niepołomicach. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Powiatu Wielickiego, uszyto stroje ludowe i zakupiono materiały plastyczne potrzebne do wykonania „pająka”, starostwo dotowało też autokar na wyjazd.
 Dodaj komentarz |
|