Strona główna

Mapa strony

Kontakt

Szukaj       
 

Kalendarz

<< < Luty 2023 > >>
NdPnWtŚrCzPtSo
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
    

Gminy Powiatu


Linki





Stypendia


CEE


 

Wizytówka Powiatu

Wizytówki są różne. Oficjalne, drukowane na pięknym papierze, pieczołowicie dobraną czcionką, zawierające komplet informacji. Ale są i inne - pisane od ręki i od serca. Czasem na skrawku papieru lub bibułkowej serwetki i zawierające tylko to, co najistotniejsze. To wizytówki bardzo osobiste, z numerem prywatnej komórki, domowym adresem albo narysowanym planem wiodącym do naszego domu. Daje się je tylko przyjaciołom.
I taką właśnie wizytówkę Powiatu Wielickiego chcemy Państwu pozostawić.
Pokazać to, co najciekawsze, najbardziej oryginalne, wyjątkowe, zapadające w pamięć i serce.

Na przykład? Na przykład:
Trzy miejsca najważniejsze, które musicie zobaczyć będąc naszymi gośćmi, to oczywiście Kopalnia Soli, której wartość zna cały świat, Zamek Królewski w Niepołomicach, czyli drugi Wawel i papieska parafia - Niegowić.
Trzy miejsca najpiękniejsze, w których docenicie krajobraz wielickiej ziemi to Puszcza Niepołomicka, dolina Raby i Stryszowa, skąd roztacza się widok na cztery strony świata.
Trzy miejsca najbardziej polskie, które powinniście poznać sami i pokazać swoim zagranicznym znajomym to kopce poświęcone gen. Dąbrowskiemu w Pierzchowie, modrzewiowy dwór w Woli Zręczyckiej znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej i szlak bocianich gniazd koło Zabierzowa Bocheńskiego.
Trzy miejsca najbardziej zaskakujące, w których zobaczycie rzeczy niespodziewane, to dzieła Tadeusza Kantora w Hucisku - jego dom i gigantyczne betonowe krzesło, kapliczka z dzwonkiem odganiającym chmury w Targowisku i schowek na monstrancję wydrążony w starym dębie w kościele w Łazanach.
Trzy miejsca, w których powstały repliki znanych obiektów: wielicka Porcjunkula, będąca wierną kopią kapliczki św. Franciszka w Asyżu, nagrobna płyta S.B. Jana Pawła II w Niegowici, identyczna jak w Watykańskich Grotach, i przydrożna kapliczka w Winiarach - miniatura drewnianego kościółka w Krakowie, który spłonął przed laty.

Takich miejsc wyjątkowych pod różnymi względami jest w naszym Powiecie znacznie więcej. Mieszkają tu - lub mieszkali i bywali - także wyjątkowi ludzie.
Gdzie? Kto? Co?
Zapraszamy na spotkanie.

Barbara Rotter